Koberce jako kapitálová investiční příležitost

Ačkoliv vám investiční koberec asi pokládat nebudu, věřím, že oceníte i tento informační bonus. Koberce se totiž nepořizují jen jako estetická či funkční záležitost. Někdo kupuje zlato, jiný autoveterány. Najdou se ale i lidé, kteří investují do hodnotných koberců.

Mezi nejpopulárnější investiční koberce patří:
● Perské koberce
● Indické koberce

Perské koberce
Perské koberce mají vysoký obsah hedvábí a nejjemnější vlnu. Tato vlna je z jehňat, která se stříhá jen kolem krku. Pravé perské koberce mohou mít tradiční nebo moderní vzor. Ručně vázané koberce mají na osnovních nitích uzlíky různého tvaru podle předem určeného barevného vzoru a každá řada uzlíků se protkává dvěma útky v plátnové vazbě. Vlněné koberce mívají 8 uzlů, hedvábné 60-100 na cm².

Indické koberce
Indické hedvábné koberce pocházejí z oblasti Kašmíru. Ačkoliv jsou to investice, chození po nich se bát nemusíte, protože je vázán na bavlněné osnově. Je zajímavé vědět, že nejkvalitnější koberce z Indie mají novozélandskou vlnu.

Čištění vzácných koberců
Počítejte s tím, že svůj investiční koberec by bylo dobré nechat pravidelně jednou za 3-5 let vyčistit. Čištění trvá několik dnů, protože se dělá ručně a opakovaně. Po každé procedůře je třeba ho nechat proschnout.

Jak poznáte kvalitu?
Koberec je tím kvalitnější, čím vyšší je jeho mastnota. A to se snadno pozná rovnou na omak.

Jak poznáte opravdové ruční tkaní od strojového?
Je to vlastně jednoduché. Podle třásní. A poznáte to na rubové straně koberce. Pravý ručně vázaný koberec má totiž třásně vždy součástí celé osnovy a jednotlivé uzlíky nejsou na chlup stejné. Ty strojní ano. Ačkoliv … 🙂

Mohlo by vás také zajímat:

1. Rozdělení koberců podle účelu použití
2. Rozdělení koberců podle druhu materiálu
3. Rozdělení koberců podle druhu podkladu
4. Rozdělení koberců podle druhu nášlapu
5. Rozdělení koberců podle techniky výroby
6. Rozdělení koberců podle techniky pokládky