VÁŠ RÁDCE PRO VÝBĚR VHODNÉ PODLAHY
Od roku 1998 sbírám zkušenosti z podlahářského řemesla. Proto vám mohu dnes nabídnout mnoho postřehů a rad, které vám poslouží při výběru vaší vhodné podlahy. Věřím, že vám tyto rady pomohou udělat kvalifikované a ekonomicky optimální rozhodnutí.
Na začátek trocha teorie
Co je vlastně podlaha
Podlaha je jednovrstvá nebo vícevrstvá konstrukce. Tvoří vrchní část vodorovných nebo šikmých konstrukcí. Podlaha vždy navazuje na podkladový materiál, což bývá podkladní betonová vrstva nebo stropní konstrukce. U podlah bez ohledu, na jakém podkladu spočívají se posuzují tepelně technické vlastnosti, hydroizolační vlastnosti, průhyb, odolnost proti nárazu, odolnost proti soustředěnému zatížení, odolnost proti vodě a vlhkosti, součinitel odrazu světla, čistitelnost, obrusnost, nasákavost, mrazuvzdornost, odolnost proti ohni, odolnost proti chemickým vlivům, pružnost aj.
Základní rozdělení podlah
Plovoucí podlaha
Plovoucí podlaha je druh podlahy, která ve své skladbě obsahuje zvukově-izolační vrstvu, která brání šíření kročejového hluku do okolních konstrukcí a prostor. Plovoucí podlaha je charakteristická tím, že nášlapná vrstva spolu s roznášecí vrstvou spočívají na pružné podložce a touto podložkou jsou odděleny i od konstrukcí, tvořících obvod podlahy (od stěn, prahů dveří apod.). Pokud je nášlapná vrstva podlahy pružná, není třeba, aby byla od obvodu podlahy oddělena. Pokud je nášlapná vrstva podlahy tuhá, (dlažby, mazaniny apod.), slouží oddělení této vrstvy od obvodu podlahy současně jako dilatační spára. Nášlapná vrstva spolu s roznášecí vrstvou tvoří samostatnou desku, která je pružně uložena na podkladu.
Tuhá podlaha
je konstrukce, která ve skladbě neobsahuje pružnou vložku, která tlumí kročejový hluk. Tuhé podlahy se používají v místnostech, kde není třeba chránit okolní prostory proti tomuto druhu hluku. Výhodou tuhé podlahy je její vysoká pevnost, přičemž je možné dodržet její menší tloušťku (do 20mm). Tepelně technickou schopnost konstrukce se musí řešit tepelně izolačním podhledem.
Dvojitá podlaha
Dvojité podlahy se skládají ze dvou odlišných vrstev, kde je pochůzná vrstva spolu s roznášecí vrstvou umístěna na roštových nebo bodových podpěrách, kterými je přenášeno zatížení do vodorovné konstrukce nebo jiného podkladu. Nášlapná vrstva je oddělena od podkladu vzduchovou dutinou, která slouží k vedení rozvodů TZB, k odvětrání vlhkosti nebo radonu. Dvojité podlahy jsou také navrhované pro dosažení pružnosti podlahy ve sportovních stavbách. Nášlapná vrstva spočívá na deskách ze sádrokartonu nebo aglomerovaného dřeva, které jsou podporovány systémem latí ukládaných v jednom nebo ve dvou směrech. Lze také pro dvojitou podlahu použít systém rektifikovatelných stojek.
Nulová podlaha
Nulová podlaha je tvořena z tenké tuhé nášlapné vrstvy (PVC, linoleum apod.), která je podložena měkkou tlumící vrstvou z pěnové pryže, plsti, textilu apod. tloušťky 2 až 4 mm. Zvukoizolační vlastnost je tím vyšší, čím vyšší je tvrdost nášlapné vrstvy a čím je tlumící vrstva měkčí. Když nášlapnou vrstvu tvoří měkký materiál jako je koberec s měkkým a dlouhým vlasem, tlumí tato podlaha sice kročejový hluk, ale má minimální vliv na zvukovou neprůzvučnost vodorovné konstrukce. Nulová podlaha může být použita pouze na stropní konstrukci, která odděluje dva prostory, vytápěné na stejnou teplotu.
Základní vrstvy podlah
Nášlapná vrstva
musí mít určité vlastnosti podle daného provozu, který se na podlaze odehrává. Je to užitková vrstva, která tvoří vlastní povrch podlahy. Do této vrstvy patří i spojovací materiál (lepidlo, tmel, malta apod.), kterou se nášlapná vrstva připevňuje buď na vyrovnávací, izolační vrstvy nebo přímo na podklad. Podle technologie provádění nášlapné vrstvy se podlahy dělí na podlahy skládané (dřevěné, dlažby) a na podlahy celistvé (mazaniny, povlaky).
Roznášecí vrstva
leží zpravidla pod nášlapnou vrstvou a roznáší bodové zatížení z nášlapné vrstvy do větší plochy na měkkou podložku, tvořenou akustickou nebo tepelnou izolací. Roznášecí vrstvy se provádějí ve formě násypů, mazanin nebo prefabrikovaných
desek. Násypy se provádějí z písku nebo jiných sypkých hmot. Materiál musí být suchý a dostatečně zhutněný. Násypy mohou plnit i funkci tepelné nebo zvukové izolace. Mazaniny se provádějí z prostého betonu, z lehčeného betonu nebo z xylolitu. Nejčastěji se provádějí betonové mazaniny tloušťky 35 mm, které musí být z důvodu tepelné roztažnosti dilatovány cca 3×3 m. V případě nebezpečí zdeformování tepelné nebo zvukové izolace uložené pod betonovou mazaninou se musí vyztužit drátěnou sítí. Prefabrikované desky musí tvořit dostatečně rovnou plochu. Případné nerovnosti se vyrovnávají potěrem z rychle tuhnoucích hmot.
Izolační vrstva
odděluje konstrukci podlahy od ostatních stavebních konstrukcí. Izolační vrstvy se dělí podle své funkce na izolace zvukové, tepelné a izolace proti vodě a vlhkosti. Izolace zvukové se provádějí z pružných nebo z polopružných hmot, kladených obvykle na tenkou vrstvu z prosáté škváry nebo písku. Jako zvukově izolační materiály se používají desky a rohože ze skelných vláken, desky z čedičových vláken, dřevovláknité desky, dřevocementové desky, desky korkové, měkký pěnový polyuretan (Molitan) aj. Izolace tepelné se provádějí obdobně jako izolace zvukové. Materiály používané pro tepelně izolační vrstvy jsou například pěnový polystyrén apod. Izolace proti vodě a vlhkosti se používají u podlah místností s mokrým provozem a u podlah kladených na terén nebo násyp. Provádějí se obvykle ze živičné izolace z asfaltových izolačních pásů kladených na betonový podklad.
Jak tedy vybrat vhodnou podlahu?
Nejprve promyslete, co od podlahy očekáváte a jak bude používána ( namáhána). Teprve pak se dejte do výběru materiálu designu a barevného odstínu. Ohledně ceny je dobré zvážit poměr pořizovací ceny a předpokládané doby trvanlivosti podlahové krytiny.
Tipy
Design podlahové krytiny vám v podélném směru ( např. u parket nebo prken ) opticky místnost prodlouží, ve směrupříčném zkrátí.
NOVINKA
Pro chytré rozhodování o výběru nejvhodnějšího koberce navštivte